Menu główne

Bitcoin

Kim są bunkrowcy ?
omen, sobota 06 lutego 2010Bunkrowcy , bunkrowanie - psychoza czy sposób na życie

 
  Rzadko kto wie, kim są bunkrowcy, czym się zajmują i gdzie ich można spotkać. Kilka lat temu mój znajomy z uczelni zapytany o to czy słyszał o bunkrowcach odpowiedział " Owszem - to młodzież , której pasją jest składanie i kolekcjonowanie kartonowych modeli bunkrów i schronów " - to wszystko. Kiedy o znanych dotychczas subkulturach młodzieżowych słyszy się coraz rzadziej, gdyż stają się przeszłością coraz częściej słyszymy " o nich " - dziwnych, najczęściej młodych ludziach ubierających się w wytarte wojskowe szmaty.
Dziś otwierając szeroko okno widzimy zdegenerowaną podwórkową młodzież obecnych czasów , dźwigającą na co dzień w kieszeniach swoich dresów kastety , w plecakach tulących flaszki taniego wina . Umysły tych ludzi ograniczone są głównie do skupiania się na kopaniu piłki , dyskotekach , grach komputerowych i filmach karate.
Bunkrowcy błędnie niekiedy kojarzeni z " wyluzowaną " odmianą powyższego schematu są jednak zagorzałymi przeciwnikami takiego modelu. " Towarzysze broni " - gdyż często tak o sobie mówią stanowią coraz szersze grono osób pasjonujących się odkrywaniem tajemnic historii , inwentaryzowaniem powojennych obiektów militarnych , odnajdywaniem ukrytych skarbów. Jest takie powiedzenie ( nie wiem ile w tym prawdy ) mówiące o tym, że prawdziwego bunkrowca rozpoznać można po tym iż nosi zawsze przy sobie latarkę i mapy M.R.U.

Bunkrowcy to ludzie poszukujący wciąż nowych doświadczeń i wrażeń - to narkomani uzależnieni od odpowiedniego poziomu adrenaliny. Jeżeli nic ciekawego nie dzieje się na powierzchni ziemi zaczynają schodzić pod ziemię. Wciąż niżej , głębiej - do coraz to bardziej niedostępnych miejsc. Do miejsc do których nie zagląda żaden przeciętny śmiertelnik. Inwentaryzują stare sztolnie , odkopują i penetrują stare bunkry , odnajdują ukryte skarby. Jest to dla nich pewnego rodzaju pasja - sposób na życie , odskocznia od monotonii codziennego, szarego bytowania.

Znalazłem kiedyś w Miesięczniku "Odkrywca" pewien ciekawy tekst opatrzony tytułem "Bunkrowcy" , który pozwolę sobie zacytować:

 " Polska jest skansenem budownictwa militarnego. Niemal w każdym jej rejonie można znaleźć dzieła niemieckie , rosyjskie , austriackie czy też nasze rodzime. Zwiedzanie reliktów ostatniej wojny zwłaszcza w zachodniej Polsce stało się bardzo modne. Jednak zanim nastali turyści , w największych obiektach , takich jak MRU rządzili oni - bunkrowcy. Ale w latach 90. zniknęli. Ucywilizowali się, wyjechali za granicę, albo popadli w alkoholizm. Pozostali jednak nieliczni, którzy nadal robią to co lubią. Po cichu , bez rozgłosu wyciągają takie fanty, że ci wielcy znawcy by zbledli. "

..... komentarz pozostawiam wtajemniczonym czytelnikom.Witaj

Online

Licznik

Bunkry dla bunkrowców !

Niniejsza strona internetowa przedstawia opisy miejsc trudnodostępnych i w większości przypadków niebezpiecznych , których zwiedzanie bez należytego przygotowania technicznego oraz wiedzy moze spowodować wypadek lub trwałe kalectwo.

Publikowanie zdjęć oraz artykułów umieszczonych w tym serwisie tylko za zgodą autora.

© Adam Wojcieszonek - Gdynia 2002-2017