Menu główne

Bitcoin

Schron-tunel
omen, czwartek 17 stycznia 2013


 


Schron-tunel


Schron-tunel jest sporych rozmiarów budowlą wydrążoną metodami górniczymi w zboczu wzgórza przylegającego do terenu oksywskiego cmentarza oraz zabudowań mieszkalnych przy ulicach Muchowskiego i Arciszewskich. Obiekt został wybudowany przez Niemców w okresie funkcjonowania na Oksywiu warsztatów remontowych stoczni Kriegrmarine. Pierwotne przeznaczenie budowli nie jest mi znane. Prawdopodobnie obiekt stanowił zaplecze techniczne zakładu zajmującego się badaniem elementów torped. Istnieją również przesłanki wskazujące na to iż budowla stanowiła część rozlokowanej w kilku miejscach Gdyni fabryki min akustycznych. Źródła historyczne milczą na ten temat.
Budowla ma strukturę tunelową . Głównymi chodnikami poprowadzone zostały tory kolejki wąskotorowej. Obiekt wyposażony jest w system filtrowentylacji powietrza ,kompletną instalacje elektryczną , pomieszczenie siłowni zapewniające pracę agregatów i dostawę energii w przypadku braku dopływu zasilania z zewnątrz. Schron-tunel posiada 4 wejścia oraz 5-te awaryjne w postaci 3metrowej średnicy pionowego szybu z klatką schodową , którą poprowadzone są jednocześnie czerpnie powietrza. Trzy wejścia główne rozmieszczone w niewielkiej odległości od siebie znajdują się na terenie oksywskiej jednostki wojskowej u podnóża góry. Czwarte wejście zlokalizowane jest w niewielkim wąwozie w pobliżu pozostałości dawnej baterii Cannet. Aktualnie jest to teren wojskowy , ogrodzony płotem i niedostępny.
 
Od jednego ze znajomych oficerów usłyszałem niegdyś iż wojsko wykorzystuje do swoich celów zaledwie połowę tej budowli. Dostęp do pozostałej części został odcięty zaraz po wojnie z niewiadomych przyczyn. Droga do niego wiodła przez najdłuższą z podziemnych potern dostępną z wejścia numer 1. Aktualnie chodnik jest odcięty żelbetową ścianą w 1/3 swojej rzeczywistej długości. Informację tą potwierdziło dwoje starszych ludzi zamieszkujących okoliczne domy. Twierdzili że jeszcze kilka lat po wojnie najdłuższy chodnik ów podziemnej budowli liczył ponad 1km długości. Poniżej mapka z Googli pokazująca orientacyjną lokalizację „schronu”. Jak już wspomniałem wcześniej – budowla znajduje się obecnie pod jurysdykcją wojska. Z tego też powodu nie zaznaczyłem na mapie dokładnej lokalizacji wejść . Myślę , że osobom zainteresowanym historią tej nietypowej i tajemniczej budowli są one i tak znane.

Zapraszam do wymiany informacji .


tunel.jpg
 
 Do wystawianie komentarzy na tej stronie wymagane jest zalogowania się - zaloguj się lub kliknij tutaj , aby się zarejestrować.

Witaj

Online

Licznik

Bunkry dla bunkrowców !

Niniejsza strona internetowa przedstawia opisy miejsc trudnodostępnych i w większości przypadków niebezpiecznych , których zwiedzanie bez należytego przygotowania technicznego oraz wiedzy moze spowodować wypadek lub trwałe kalectwo.

Publikowanie zdjęć oraz artykułów umieszczonych w tym serwisie tylko za zgodą autora.

© Adam Wojcieszonek - Gdynia 2002-2017