Menu główne

Bitcoin

After The Cold War - POL

after_the_cold_war_banner_kopia.jpg
 
 
POL pl50.jpg  RUS rus50.jpg   ENG en50.jpg
 

 

„After the Cold War” jest projektem  w ramach którego pragniemy zgłębiać tajemnice historii  interesujących miejsc położonych w pobliżu polskich granic. Pomysł stworzenia  projektu zrodził się w środowisku eksploratorów i pasjonatów historii Pomorza, więc postanowiliśmy w pierwszej  kolejności rozpocząć działalność związaną z eksplorowaniem naszych najbliższych i jednocześnie najciekawszych okolic jakimi są tereny Prus Wschodnich . W przyszłości w ramach rozwoju projektu obejmie on swoim zasięgiem również zachodnią granicę naszego kraju a zwłaszcza tereny należące niegdyś do Polski.  Dziedziną naszych zainteresowań jest historia II Wojny Światowej , Zimnej Wojny  , turystyka oraz eksploracja.

 

Dla czego „Cold War” ? Zimna wojna to trwający w latach 1947-1991 stan napięcia oraz rywalizacji ideologicznej, politycznej i militarnej pomiędzy ZSRR i ujmując to możliwie ogólnie – resztą świata. Wyścig zbrojeń mający miejsce w tamtym okresie przyczynił się do powstania niezliczonej ilości zbędnych i nigdy nie wykorzystanych w pełni obiektów militarnych dzięki którym dziś możemy poznawać historie minionej epoki.


Słowo wstępu.

 

Po zakończeniu Drugiej Wojny Światowej oraz  tak zwanej  Zimnej Wojny większość budowli o charakterze militarnym  przestała pełnić swoją pierwotną funkcję. Wiele z nich zostało opuszczonych  i niszczeje w zapomnieniu.  W Polsce spora część terenów należących niegdyś do wojska przechodzi  coraz częściej w ręce prywatne. Powstają tam muzea , skanseny i ścieżki dydaktyczne umożliwiające poznawanie historii regionu. Niestety bywa również tak , że na terenie dawnych dywizjonów obrony antyrakietowych oraz obiektów fortyfikacyjnych powstają hotele , ośrodki wczasowe  albo  grill-bary ale to już zupełnie odrębny temat. Pomilitarne oraz postindustrialne obiekty znajdujące się na terenie Obwodu Kaliningradzkiego w większości przypadków pozostają opuszczonymi po dziś dzień. Nie doczekały się znalezienia opiekunów będących w stanie je zagospodarować , więc budowle te niszczeją w zastraszającym tempie . Wiele z nich jest rozbieranych w celu pozyskania stali lub innych materiałów budowlanych . Przez ostatnie lata w Rosji nie powstała żadna organizacja zrzeszająca  miłośników fortyfikacji zajmujących się dokumentowaniem istniejących zabytków techniki wojskowej sławiących ogromną niegdyś potęgę Wielkiego Brata. Oczywiście odrestaurowuje się czasem dawne forty i twierdze położone w centrach i na obrzeżach większych miast ale jest to zaledwie wierzchołek góry lodowej .

 

Kim jesteśmy:

 

Jesteśmy przede wszystkim miłośnikami historii. Zajmujemy się szeroko pojętą turystyką ale również eksploracją podziemną . Staramy się badać trudnodostępne miejsca , dokumentując resztki ich klimatu tajemniczości , pragniemy odkrywać tajemnice i dzielić się z nimi ze wszystkimi którym podobne pasje nie są obce.

 

Cele projektu:

 

Celem projektu jest propagowanie wiedzy historycznej dotyczącej byłych , opuszczonych  obiektów pomilitarnych z okresu ostatnich wojen . W gestii naszych zainteresowań leżą również budowle o charakterze industrialnym oraz wszelakie inne opuszczone i zapomniane  miejsca których piękno warto uwiecznić okiem aparatu fotograficznego.

 

Chcielibyśmy zaprosić do współpracy zarówno osoby prywatne jak i instytucje dzięki którym możliwa będzie wymiana informacji , organizowanie wspólnych spotkań związanych z możliwością zwiedzania ciekawych  obiektów historycznych na terenie Rosji oraz Polski.

Teren naszego  kraju  obfituje w różnego rodzaju zabytki militarne pochodzące z różnych epok. Chcielibyśmy pochwalić się ich istnieniem  między innymi sąsiadom zza wschodniej granicy którzy zyskaliby możliwość obejrzenia tych wyjątkowych miejsc. Oferujemy fachową opiekę przewodnika oraz pomoc w zorganizowaniu niezbędnych formalności.

 

 

After The Cold War na Facebooku 
acw.jpg

 

 


Do wystawianie komentarzy na tej stronie wymagane jest zalogowania się - zaloguj się lub kliknij tutaj , aby się zarejestrować.

Witaj

Online

Licznik

Bunkry dla bunkrowców !

Niniejsza strona internetowa przedstawia opisy miejsc trudnodostępnych i w większości przypadków niebezpiecznych , których zwiedzanie bez należytego przygotowania technicznego oraz wiedzy moze spowodować wypadek lub trwałe kalectwo.

Publikowanie zdjęć oraz artykułów umieszczonych w tym serwisie tylko za zgodą autora.

© Adam Wojcieszonek - Gdynia 2002-2017