Menu główne

Bitcoin

Narzędzia nawigacyjne dla systemu Android obsługujące mapy archiwalne. Recenzja.

W ciągu ostatnich lat powstaje coraz więcej narzędzi pozwalających na konwersję oraz wygodne użytkowanie map rastrowych w terenie za pomocą laptopów , tabletów oraz telefonów komórkowych. Mnie zafascynował jeden z programów pracujący w systemie Android i umożliwiający między innymi korzystanie z przygotowanych odpowiednio wersji Messtischblattów. Z pomocą tych map można jak wiadomo zlokalizować w terenie wiele interesujących z eksploracyjnego punktu widzenia (i nie tylko) miejsc, które są praktycznie nieczytelne na mapach współczesnych lub po prostu już nie istnieją. Messtischblatty to w zasadzie tylko drobny przykład ponieważ dostępne oprogramowanie umożliwia skalibrowanie i używanie każdej dowolnej mapy papierowej. Dotyczy to map turystycznych  , górniczych (!!!) oraz innych specjalistycznych typów map archiwalnych. Program jest swoistym odpowiednikiem Ozi Explorera, nazywa się Androzic i co najważniejsze jest oprogramowaniem darmowym. Jego możliwości pod względem obsługi map oraz nawigacji są praktycznie nieograniczone. Nie będę tu opisywał wszystkich opcji działania programu ponieważ można o nich przeczytać na stronie producenta TUTAJ oraz w sklepie Gogle Play skąd można bezpośrednio zainstalować soft w telefonie.
Istotną informacją dla użytkowników Androzic-a jest fakt iż nie czyta on map w standardowym formacie OZFX3 i do konwersji mapy na wersję mobilną należy używać starszego oprogramowania i formatu OZFX2 lub konwertera Img2Ozf . Komplet konwerterów oraz dodatków do Androzic-a można znaleźć TUTAJ

 (Zdjęcia pochodzą z serwisu Google Play)
 
Osobiście używam Androzica do obsługi Messtischblattów z poziomu smartfona i muszę przyznać, że sprawuje się idealnie.
Mapki można wgrać bezpośrednio do pamięci telefonu lub najlepiej na kartę pamięci. W niektórych przypadkach należy wtedy podać ścieżkę dostępu do mapy w pliku "map" np /sd_card/external_sd/maps... Messtischblatty dostępne są powszechnie w sieci. Jednym z popularniejszych serwisów oferujących skalibrowane mapy jest Archiwum Map Zachodniej Polski, skąd można pobrać skany dobrej jakości. Oczywiście należy je potem skonwertować do formatu czytelnego dla Androzic-a. Spore zasoby gotowych do użycia w Androzic-u map możesz również pobrać z naszego DOWNLOADU.
 Baza zawiera ponad 600 sztuk arkuszy map wraz ze skorowidzem. Wszystko podzielone jest na paczki. Mapy wystarczy wgrać do urządzenia mobilnego. Format czytelny jest dla każdej wersji Androzic-a. Gdyby ktos chciał kalibrować mapy samemu to na stronie Archiwum Map Wojskowego Instytutu Geograficznego można zobaczyć 2 ciekawe tutoriale na ten temat. Życzę miłej zabawy.


omen on niedziela 20 stycznia 2013 | Read/Post Comment: 1
Komentarze
Projekt Androzic przestaje byc kontynuowany przez autora omen | 29 kwi

Komentarze: 6


Odpowiedz
Andriej Novikov napisał:

I am sorry to inform you that Androzic development is discontinued. But the life is going on:
https://andreynovikov.info/maptrek-first-alpha.html
Fill free to ask questions there in the blog, I've stopped visiting Facebook almost a year ago.


Do wystawianie komentarzy na tej stronie wymagane jest zalogowania się - zaloguj się lub kliknij tutaj , aby się zarejestrować.

Witaj

Online

Licznik

Bunkry dla bunkrowców !

Niniejsza strona internetowa przedstawia opisy miejsc trudnodostępnych i w większości przypadków niebezpiecznych , których zwiedzanie bez należytego przygotowania technicznego oraz wiedzy moze spowodować wypadek lub trwałe kalectwo.

Publikowanie zdjęć oraz artykułów umieszczonych w tym serwisie tylko za zgodą autora.

© Adam Wojcieszonek - Gdynia 2002-2017