Menu główne

Bitcoin

Aktualizacja działu Download

Baza plików z działu downloadu została przeniesiona. Aktualny dostęp odbywa się poprzez protokół IPFS. Logowanie uzytkowników nie jest wymagane. Pliki można pobrać do komputera z poziomu przeglądarki lub też synchronizować z własnym klastrem IPFS. 
Jeśli ktoś chce przyłączyć do naszej bazy własne zbiory proszę o kontakt.
 
p.s. Adresy indeksu plików mogą ulec zmianie. 


omen on czwartek 24 września 2020 | Read/Post Comment: 0
Narzędzia nawigacyjne dla systemu Android obsługujące mapy archiwalne. Recenzja.

W ciągu ostatnich lat powstaje coraz więcej narzędzi pozwalających na konwersję oraz wygodne użytkowanie map rastrowych w terenie za pomocą laptopów , tabletów oraz telefonów komórkowych. Mnie zafascynował jeden z programów pracujący w systemie Android i umożliwiający między innymi korzystanie z przygotowanych odpowiednio wersji Messtischblattów. Z pomocą tych map można jak wiadomo zlokalizować w terenie wiele interesujących z eksploracyjnego punktu widzenia (i nie tylko) miejsc, które są praktycznie nieczytelne na mapach współczesnych lub po prostu już nie istnieją. Messtischblatty to w zasadzie tylko drobny przykład ponieważ dostępne oprogramowanie umożliwia skalibrowanie i używanie każdej dowolnej mapy papierowej. Dotyczy to map turystycznych  , górniczych (!!!) oraz innych specjalistycznych typów map archiwalnych. Program jest swoistym odpowiednikiem Ozi Explorera, nazywa się Androzic i co najważniejsze jest oprogramowaniem darmowym. Jego możliwości pod względem obsługi map oraz nawigacji są praktycznie nieograniczone. Nie będę tu opisywał wszystkich opcji działania programu ponieważ można o nich przeczytać na stronie producenta TUTAJ oraz w sklepie Gogle Play skąd można bezpośrednio zainstalować soft w telefonie.
Istotną informacją dla użytkowników Androzic-a jest fakt iż nie czyta on map w standardowym formacie OZFX3 i do konwersji mapy na wersję mobilną należy używać starszego oprogramowania i formatu OZFX2 lub konwertera Img2Ozf . Komplet konwerterów oraz dodatków do Androzic-a można znaleźć TUTAJ

 (Zdjęcia pochodzą z serwisu Google Play)
 
Osobiście używam Androzica do obsługi Messtischblattów z poziomu smartfona i muszę przyznać, że sprawuje się idealnie.
Mapki można wgrać bezpośrednio do pamięci telefonu lub najlepiej na kartę pamięci. W niektórych przypadkach należy wtedy podać ścieżkę dostępu do mapy w pliku "map" np /sd_card/external_sd/maps... Messtischblatty dostępne są powszechnie w sieci. Jednym z popularniejszych serwisów oferujących skalibrowane mapy jest Archiwum Map Zachodniej Polski, skąd można pobrać skany dobrej jakości. Oczywiście należy je potem skonwertować do formatu czytelnego dla Androzic-a. Spore zasoby gotowych do użycia w Androzic-u map możesz również pobrać z naszego DOWNLOADU.
 Baza zawiera ponad 600 sztuk arkuszy map wraz ze skorowidzem. Wszystko podzielone jest na paczki. Mapy wystarczy wgrać do urządzenia mobilnego. Format czytelny jest dla każdej wersji Androzic-a. Gdyby ktos chciał kalibrować mapy samemu to na stronie Archiwum Map Wojskowego Instytutu Geograficznego można zobaczyć 2 ciekawe tutoriale na ten temat. Życzę miłej zabawy.


omen on niedziela 20 stycznia 2013 | Read/Post Comment: 1
Siergiej Sidorow - fragmenty sprawozdań

"[... ] Przybyliśmy do Poznania, a stamtąd do Międzyrzecza. Mieszkańcy miasta powiadomili radziecką komendanturę, że specjalna jednostka SS ostatnio zajęta była zwożeniem i lokowaniem czegoś w tutejszych podziemnych fortyfikacjach ..... Rozpoczęliśmy więc penetrację tych bunkrów i w rezultacie szczegółowych poszukiwań znaleźliśmy głęboko pod ziemią doskonale zamaskowaną komorę, obudowaną ze wszystkich stron litym betonem..."

" [...] Pośród odnalezionych znajdowały się płótna Jana Matejki - "Stańczyk" , "Zygmunt i Barbara" , "Śmierć Zygmunta Augusta w Knyszynie", obrazy Brandta "Bitwa pod Chocimiem" , "Wyjazd Jana Sobieskiego z Wilanowa", a także obrazy takich mistrzów jak: Vernet, Duplesis, Monet, Rembrandt, Momper, Lembach itp. Były wśród nich także pastele Witkiewicza i Wyspiańskiego, obrazy Wojciecha Kossaka, Chełmońskiego, grafiki Wyczółkowskiego. Ogółem władze radzieckie przekazały 12 518 eksponatów, w tym 800 obrazów, 10 000 grafik i rysunków, 1000 egzemplarzy dzieł sztuki złotniczej, kolekcję antycznych waz greckich ze zbioru rodu Branickich w Wilanowie. "

Dziś wiemy, że podobnych komór w krórych ukryto dobra kultury było na pewno więcej , prawdopodobnie 3 - jeśli po wojnie odkryto jedną z nich to gdzie więc rozmieszczono pozostałe schowki ?


omen on sobota 23 stycznia 2010 | Comments are turned off for this item
Jeśli podoba Ci się ta strona kliknij.....omen on piątek 22 stycznia 2010 | Comments are turned off for this item
Aktualizacje strony

24.09.2020 Zmiana struktury działu Download. Baza danych dostępna poprzez protokół IPFS . Logowanie użytkowników nie jest wymagane.
02.02.2016 Kolejna poprawka skryptu logowania uzytkowników oraz przypominania hasła do konta. Pakiet filmików dostępny dotychczas jedynie przez Vimeo przeniosłem bezpośrednio na stronę www do zakładki z filmami. Dodałem archiwalny materiał Brotherhood of Beer z wypadu na Most Knybawski w 2006 roku, który przypadkowo znalazłem na dysku ;-)Dodałem kilka nowych galerii zdjęć do zakładki "nowa galeria" oraz zaktualizowałem zdjęcia w galerii "Falloutbob". Poprawiłem paczki z mapami Messtischblatt ponieważ niektóre pliki zawierały błędy. Dodałem kilka nowych mapek do Androzica. Nowe paczki spakowane są w pakietach po około 500Mb , żeby wygodniej było pobierać. Nazwy poszczególnych paczek zawierają numery dostępnych wewnątrz akruszy map. Wszelkie ograniczenia ilości transferu oraz ilości pobieranych plików zostały zdjęte. Poprzednie paczki mapami będa jeszcze na serwerze do marca. Przypominam o konieczności uaktualnienia ścieżki dostępu w plikach konfiguracyjnych map - w każdym telefonie/tablecie katalog z mapami może znajdowac się w innym miejscu - stąd należy w pliku konfiguracyjnym mapy wskazać odpowiednią lokalizację. Nie udało mi się jeszcze zaktualizować zakładki "Wiatting/szałasing" z powodu braku czasu i jednoczesnie ogromnej ilości nowych materiałów, które nazbierałem w ciągu ostatniego roku. Wszystkim zainteresowanym tą tematyką odpowiadam jednak na bieżącą korespondencję podsuwając lokalizacje interesujących miejsc. Jeśli ktoś ma informacje o fajnych leśnych miejscówkach z wiatami to zapraszam to publikowania ich na stronie. 
Kilka lat temu dodałem na stronie głównej odnośnik do konta PayPal z informacją o tym iz kto chce może pomóc w utrzymaniu strony poprzez przekazanie dowolnej darowizny. Odnośnik ten dodałem raczej głównie z powodu mody jaka wtedy panowała. Podobne linki posiadało wtedy wiele innych stron o zbliżonej tematyce. Konta PayPal właściwie nie używałem i nadal nie używam . Zalogowałem się tam miesiąc temu i ku mojemu zdziwieniu "leżało" tam prawie 250zł z darowizn przekazanych przez Was w ciągu ostatnich 3 lat. Chciałbym serdecznie podziekować użytkownikom Janp , Lux10 , Mati oraz pozostałym kilkunastu anonimowym darczyńcom za dokonanie wpłat. Aktualnie link do PayPala usunąłem - zamiast niego jest QR do mojego konta BTC.

03.11.2015 Poprawiono skrypt logowania użytkowników oraz odzyskiwania haseł. Zdjęto limity pobierania dużych plików map z działu Download. Przy okazji wszystkie pliki zostały przetestowane pod kontem możliwości ściągania.
 
29.05.2013 Krótka , wiosenna aktualizacja działu "wiatting/szałasing" oraz bazy plików .Dodałem kilkanascie nowych miejsc w których można spędzic miło wolny czas.

30.04.2013 Aktualizacja galerii zdjęć. Galeria FalloutBoB - dodałem kilka fotek z patrolu do bunkra zadymiaczy oraz obszerną fotorelację z wyprawy szlakiem fortyfikacji Trójkąta Lidzbarskiego. Galeria trójmiejska - dodałem zdjęcią z gdyńskiego "bunkra" włoskich zadymiaczy oraz niedostępnego aktualnie schronu przy Akademii Medycznej w Gdańsku.  Inne miejsca - 3 ciekawe opuszczone ale stosunkowo dobrze zachowane obiekty w woj pomorskim. Poszukiwania... (nowa galeria) - po wieloletnich namowach przyjaciół zdecydowałem się opublikować niektóre materiały archiwalne z różnych wypraw o charakterze czysto eksploracyjnym z dawnych lat. Są to zdjęcia z akcji przeprowadzanych wraz z członkami Klubu Eksploracji Podziemnej "Hans" z Gdyni oraz dawnego składu Fundacji Na Rzecz Odzyskania Zaginionych Dzieł Sztuki . Większość zdjęć pochodzi sprzed kilkunastu lat , robione były aparatem analogowym i wymagają czasochłonnego skanowania więc na chwilę obecną 2 nowe albumy zawierają fotki z poszukiwań a raczej odnalezienia "pojazdu pancernego" w pobliżu Lęborka i eksploracji pozostałości pewnego pałacu w woj pomorskim gdzie naszym łupem padła zakopana głęboko pod ziemią kasa pancerna. W kolejnej porcji zdjęć znajdą się niebawem poszukiwania w Podczelach , Pasłęku i paru innych znanych miejscach.

07.04.2013 Zbliża się okres wiosenno-letnich wojaży terenowych. Poza czysto eksploracyjnymi eskapadami na pewno wielu z Was spędzają czas w terenie z czysto rekreacyjnych względów.  Jako miłosnik spędzania czasu w lesie na łonie natury preferuję klimaty mało uczęszczanych i odludnych miejsc w lasach i nad jeziorami z dala od cywilizacji. Moimi ulubionymi miejscami są leśne wiaty ,gdzie można łatwo zorganizować bazę biwakową ,rozpalić ognisko i dobrze się bawić. Mam wiele ulubionych ,lesnych miejsc zwłaszcza w poblizu Trójmiasta ,którymi postanowiłem się podzielić na łamach tej strony. Może niewiele ma to wspólnego z eksploracją podziemną ale dla mnie sama eksploracja stanowi równiez poszukiwanie ciekawych pod względem turystyki miejsc. Stronę uzupełniłem o nowy pod-dział zatytuowany "Wiatting/Szałasing" w którym będą publikowane opisy ciekawych miejsc w których mozna odpocząć od codziennego miejskiego zgiełku. Serdecznie zapraszam do zapoznania się z zawartością nowego działu ,do którego powstania zainspirowała mnie podobna baza informacyjna na forum.outdoor.org.pl. Baza ta dotyczyła wiat i szałasów górskich ale informacje o tym, co kryją nasze trójmiejskie lasy również mogą okazac się dla kogoś przydatne. Dział "wiattingowy" będę oczywiście rozbudowywał stopniowo w ramach wolnego czasu i poznawania nowych miejsc.

02.04.2013
Uruchomiłem zapomniany od czasu istnienia strony dział "Turystyka", gdzie będę publikował relacje z różnych niekoniecznie eksploracyjnych wycieczek do ciekawych miejsc Trójmiasta i nie tylko. Wątek turystyczny rozpoczyna krótka wycieczka Opencache-ingowa do Rezerwatu Beka oraz zbiór informacji z kilku pieszych spacerów na Kępę Redłowską w poszukiwaniu zapomnianych obiektów poniemieckiej baterii Flak należącej do Kriegsmarine. Wątek Flak-a dostępny był dotychczas jedynie dla kilku uzytkowników uczestniczących w "spacerach" ale z racji tego, iż na kilku forach dyskusyjnych ukazało się o wiele wiecej informacji o jw. 4024 postanowiłem upublicznić fragment materiału. Wszystkie pozycje działu "Turystyka" powiązane będą w różnym stopniu z portalem WIKILOC ,więc zainteresowaniu będą mogli skorzystać również z aktywnych logów podróży.

31.03.2013
Aktualizacja techniczna. W dniu dzisiejszym naprawiona została opcja odzyskiwania hasła dla zarejestrowanych użytkowników. Po podaniu loginu oraz adresu mailowego link do zmiany hasła wysyłany jest na wskazany adres. Dotychczas przez długi czas ta opcja nie funkcjonowała z powodu błędów skryptu.
 
Jeśli poza informacjami o aktualizacjach strony otrzymujesz z tego adresu róznego rodzaju niechciane wiadomości, czyli SPAM to powiadom mnie o tym. Zarejestrowani użytkownicy otrzymują TYLKO informacje o wiekszych aktualizacjach/nowościach na stronie. Żadna inna korespondencja NIE jest wysyłana.
 
pozdrawiam i zyczę Wesołych Świąt
omen

20.01.2013 Dodałem krótką recenzję dotyczacą korzystania z programu Androzic obsługującego mapy rastrowe.
Download:  uzupełniłem o około 600 sztuk skalibrowanych Messtischblattów gotowych do współpracy z Androzic-em. Galeria zdjęć: dodałem dział "Fortyfikacje" w skład którego wchodzą głównie archiwalne zdjęcia z poprzedniej wersji strony ale nie tylko ;-)
Techniczne: - dodałem theme-a obsługującego urzadzenia mobilne
                 
15.01.2013 Dodałem artykuł o poszukiwaniach okrętu podwodnego ORP "Orzeł". Link --> 
Zapraszam do ciekawej lektury.
 
15.01.2013 Na prośbę kilku forumowiczów wrzuciłem do downloadu starą mapkę Międzyrzecza. 
Pas 39 słup 21 Międzyrzecz skala 1:25000 .Mapka skalibrowana bardzo dokładnie i sprawdzona w terenie.Współrzędne kalibracyjne oparte o układ Borowa Góra. Odwzorowanie mapy - Transverse Mercator.
Zip zawiera mapę oraz plik kalibracyjny do OziExplorera lub innego softu mapowego.

02.01.2013Aktualizacja galerii Falloutbob. Dodałem zdjęcia z grudniowego wypadu do Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego oraz imprezy sylwestrowej "Like a LORDS" w mrocznym, opuszczonym zamczysku na Kaszubach.
Wszystkim forumowiczom oraz miłosnikom tematyki eksploracyjnej składamy życzenia wszystkiego najlepszego w Nowym Roku 2013.

28.12.2012 Reorganizacja forum dyskusyjnego. Nasze forum zostało zarejestrowane w usłudze Tapatalk. Jeśli ktoś posiada telefon wyposażony w system operacyjny Android, to istnieje możliwość włączenia automatycznego powiadamiania o nowych postach i prywatnych wiadomościach. Zmiany organizacyjne forum obejmą również kasacje nieużywanych lub małoaktywnych kont użytkowników.
 
20.11.2012 Uzupełniłem galerie zdjęć. Falloutbob: Wyprawa "Szlakami Wału Pomorskiego" organizowana przez Gabera , nocny patrol na Westerplatte do pewnego mało znanego miejsca , Operacja "Valhalla".  Galeria Trójmiasto: eksploracja terenu byłego TOS-u na którą zostałem zaproszony przez członków Gdyńskiego Klubu Eksploracji Podziemnej , tunel Pomorska-Witomińska w całej (prawie) okazałości. Galeria Kopalnie (dostęp ograniczony) : Anna po raz 3ci , Chałupki , Gościeradz (Moltke).

12.11.2012 Dodałem do downloadu dokumentację techniczą samochodu Łada Niva 4x4, którym kiedyś jeździłem. Pliki dla Artusa ale być może przydadzą się komuś innemu również. W skład ZIP-a wchodzą przekroje techniczne , katalog części i książka serwisowa.

30.04.2012 Uzupełniłem materiały filmowe z poprzedniej wersji strony. Filmiki: Doświadczalny poligon torpedowy Gdynia-Babie Doły, kopalnia fosforytów w Annopolu, kopalnia Wilhelm w Radzimowicach

19.03.2012 Dodałem galerie zdjęć z kilku obiektów w Trójmieście. Lista będzie sukcesywnie uzupełniana.

05.02.2012 Aktualizacja galerii "Falloutbob" - dodałem fotki z weekendowej imprezy w jednym z oksywskich schronów przeciwlotniczych.

29.01.2012 Aktualizacja galerii "Falloutbob" - dodałem zdjęcia z patrolu rozpoznawczego do opuszczonego bunkra na Babich Dołach (N54°34'30.1'' E018°32'43.3'') oraz wycieczki do Garażu Goeringa i innych...

05.12.2011 Aktualizacja galerii "Falloutbob" - dodałem kilka fotek z bractwowej wigilii , która odbyła się w Gdyni .Archiwum PKE przeniesione na serwer S2 (loginy oraz hasła nie ulegają zmianom) , wyłączyłem forum dyskusyjne z powodu zainfekowania kilku plików szkodliwymi skryptami - włączę ponownie po oczyszczeniu.

17.11.2011  Aktualizacja galerii "Out Of Poland"

13.11.2011 Dodałem nie-eksploracyjną galerię "Out of Poland" z kilku moich wojaży po świecie.

13.11.2011 Dodałem galerie "kopalnie" , która zawiera zarówno fotki z poprzedniej wersji strony www jak i nowe dotychczas nie publikowane. W działach "Tarnowskie Góry" , "Radzimowice" i "Konstanty" dodałem kilka zdjęć autorstwa Kazika Niecikowskiego, Daredevil-a oraz Lady Moon - za ich wcześniejszą zgodą.
 
12.11.2011 Aktualizacja galerii "Falloutbob" , rekonfiguracja skryptu galerii tak aby wyświetlał więcej niż 50 zdjęć w jednej galerii.
Baza plików z działu downloadu została przeniesiona. Aktualny dostęp odbywa się poprzez protokół IPFS. Logowanie uzytkowników nie jest wymagane. Pliki można pobrać do komputera z poziomu przeglądarki lub też synchronizować z własnym klastrem IPFS. 
Baza plików z działu downloadu została przeniesiona. Aktualny dostęp odbywa się poprzez protokół IPFS. Logowanie uzytkowników nie jest wymagane. Pliki można pobrać do komputera z poziomu przeglądarki lub też synchronizować z własnym klastrem IPFS. 


omen on piątek 01 stycznia 2010 | Comments are turned off for this item
http://www.facebook.com/afterthecoldwar

Witaj

Online

Licznik

Bunkry dla bunkrowców !

Niniejsza strona internetowa przedstawia opisy miejsc trudnodostępnych i w większości przypadków niebezpiecznych , których zwiedzanie bez należytego przygotowania technicznego oraz wiedzy moze spowodować wypadek lub trwałe kalectwo.

Publikowanie zdjęć oraz artykułów umieszczonych w tym serwisie tylko za zgodą autora.

© Adam Wojcieszonek - Gdynia 2002-2017